Kurs – ZDAJ MATURĘ Z MATEMATYKI

WITAJ w kursie wideo ZDAJ MATURĘ Z MATEMATYKI!

Zanim wspólnie zadbamy o Twój dobry wynik na maturze i przystąpimy do ogarniania “trudów” matematyki, przeczytaj proszę uważnie wstępne informacje poniżej. Są one bardzo ważne!

.

JAK ZBUDOWANY JEST KURS?

Kurs składa się z 14 modułów (każdy moduł przeznaczony na jeden dzień).
Moduł to nic innego jak pewne obszerne zagadnienie lub nawet cały dział matematyki.
Każdy moduł składa się z jednego FILMU WIDEO, podczas którego wyjaśniam Ci w teorii i praktyce wszelkie zagadnienia matematyczne występujące na maturze podstawowej i robię to najprościej jak tylko potrafię.
Do nagrania dołączone są 3 pliki PDF: TEORIA, ZADANIA oraz plik ZOBACZ JAK JA TO ROZWIĄZAŁEM (linki do nich znajdują się pod filmem).

.

 

JAK PRZYGOTOWAĆ SIĘ DO PRACY?

Przed rozpoczęciem realizacji danego modułu wszystkie pliki PDF (znajdujące się pod danym filmem) należy wydrukować – wówczas najlepiej będzie Ci się pracować, ale jeśli nie masz drukarki możesz je także otworzyć w sąsiednim oknie przeglądarki (choć wtedy praca, szczerze powiedziawszy, będzie trochę utrudniona).

Przygotuj także coś do pisania oraz niezbędne przyrządy geometryczne łącznie z kalkulatorem – dokładnie tak jak na maturze. Najlepiej będzie, jeśli do tego kursu założysz sobie oddzielny, duży zeszyt –będziesz mieć wszystko w jednym miejscu, gdy jeszcze raz zapragniesz zajrzeć do tych notatek tuż przed maturą.  Rozwiązywanie zadań na luźnych kartkach na prawdę nie jest dobrym pomysłem.

W przygotowaniu do KURSU ważne jest też Twoje podejście i nastawienie. Wydrukuj i uważnie przeczytaj ten plik 7 PRZYKAZAŃ NA TO JAK SIĘ LEPIEJ UCZYĆ, zawarłem w nim najważniejsze informacje, które pomogą Ci lepiej zorganizować naukę, zmotywować się do pracy a przez to osiągnąć dużo lepsze efekty.

 

Pewnie chodzi Ci po głowie ważne pytanie – Czy dzięki temu kursowi zdam maturę z matematyki?

Zamienię na chwilę to pytanie na bardziej banalne. Czy tylko dzięki kosiarce do trawy ogródek zostanie skoszony? Rozumiesz do czego zmierzam? Kosiarka jest tylko narzędziem, sama nie skosi ogródka. Potrzebny jest ktoś, kto za jej pomocą wykona tą robotę. I tu podobnie. Ja oddaje Ci do dyspozycji narzędzie – dobre narzędzie – ten oto kurs. Ale całą robotę musisz wykonać teraz Ty  (ja już swoje zrobiłem). Od ciebie i tego jak zaangażujesz się w ten kurs zależeć będzie twój wynik na maturze. Chyba to jasne! Ja oczywiście będę Cię tu prowadził krok po kroku, tłumaczył, zachęcał, motywował. Ale to ty musisz zrobić tu swoje. JASNE?!

.

 

JAK POPRAWNIE PRACOWAĆ Z MODUŁEM?

Krok 1

Rozwiąż TEST WSTĘPNY. Korzystaj przy tym tylko z wiedzy, którą aktualnie posiadasz w swojej głowie, nie wolno ci zaglądać do książek, odpowiedzi itd. Bazuj na tym co w danym momencie wiesz. Nawet jeśli wydaje ci się, że nic nie wiesz na dany temat, spróbuj zrobić ten test! Pokaże Ci on w jakim miejscu startujesz z tym zagadnieniem. Nie martw się jeśli TEST WSTĘPNY nie pójdzie ci zbyt dobrze – wrócisz do niego na końcu modułu. W tym miejscu nie analizuj więc jeszcze odpowiedzi do tego testu.

 

Krok 2

Przeczytaj i przeanalizuj plik TEORIA – masz tam nie tylko w prosty sposób opisane zagadnienia teoretyczne, ale też rozwiązane liczne przykłady dotyczące danego zagadnienia. Poświęć na to maksymalnie 15 minut. Zapamiętaj z tego tyle, ile się da, ale nie wkuwaj niczego do głowy na siłę. O tym wszystkim będę Ci opowiadał podczas lekcji wideo.

 

Krok 3

Odpal lekcję wideo. Wytłumaczę ci w niej wszystko, co niezbędne do tego, abyś samodzielnie rozwiązywał zadania maturalne. Lekcja ta będzie kilkakrotnie przerywana, abyś mógł zrobić klika zadań związanych z tym, co właśnie usłyszałeś. Są to tzw. ZADANIA DO ROZWIĄZANIA PODCZAS LEKCJI. Zauważ, że przy niemal każdym zadaniu z tego zestawu masz odnośnik do podobnego zadania zrobionego i przeanalizowanego w pliku TEORIA. Przy rozwiązywaniu zadań podczas lekcji wideo możesz jak najbardziej z pliku TEORIA korzystać. Możesz również sprawdzać poprawność rozwiązanych przez siebie zadań z moimi rozwiązaniami znajdującymi się w pliku JAK JA TO ROZWIĄZAŁEM.

 

Krok 4

Po skończeniu lekcji wideo, powinieneś być już wyposażony w niezbędną wiedzę z danego materiału i umieć rozwiązywać z tego zakresu najbardziej typowe zadania. Żeby sprawdzić czy tak jest, rozwiąż  TEST PODSUMOWUJĄCY LEKCJĘ. Nie korzystaj już z pliku TEORIA, ale sprawdź na koniec swoje rozwiązania z moimi, znajdującymi się w pliku JAK JA TO ROZWIĄZAŁEM.

 

Krok 5

Po rozwiązaniu testu podsumowującego lekcję wracasz raz jeszcze do TESTU WSTĘPNEGO i znów go rozwiązujesz. A już zupełnie na sam koniec rozwiąż zadania pt BYŁO NA MATURZE – są to zadania z zakresu danego zagadnienia, które pojawiały się na egzaminie maturalnym w ostatnich 3 latach. Tu również sprawdź na koniec swoje rozwiązania z moimi, znajdującymi się w pliku JAK JA TO ROZWIĄZAŁEM.

Praca nad jednym modułem zajmie ci mniej więcej 3 godziny. Piszę mniej więcej, bo jeden zrobi to w krótszym czasie, a drugiemu zajmie to nieco dłużej – wszystko zależy od tego, ile masz w głowie matematycznej wiedzy w momencie przystępowania do tego kursu. Wiem, że 3 godziny na jeden moduł to nie mało, ale wierz mi, że szybciej się już nie da. Jeśli nie dysponujesz taką ilością czasu w ciągu dnia nie musisz modułu przerabiać od razu za jednym zamachem. Możesz go sobie rozbić np. na 2 części.

Aha! Jeszcze jedno. Starałem się nie robić błędów, ale nikt nie jest nieomylny! Jeśli więc natrafisz na jakiś błąd, który mi umknął będę zobowiązany jeśli dasz mi o tym znać 🙂

Do dzieła!

ZACZYNAJMY!

MODUŁY KURSU

BONUS: 7 PRZYKAZAŃ NA TO JAK SIĘ LEPIEJ UCZYĆ

 

MODUŁ 1

LICZBY RZECZYWISTE cz.1
Podział liczb, liczby pierwsze i złożone, liczby odwrotne i przeciwne, ułamki okresowe,  procenty i obliczenia procentowe, błąd względny i bezwzględny.
.

 
 

TEORIA

 PRZYKŁADY

ZADANIA

TESTY

JAK JA TO

ROZWIĄZAŁEM?

 

 

MODUŁ 2

LICZBY RZECZYWISTE cz.2
Potęgi, notacja wykładnicza, pierwiastki, logarytmy.
.

 

TEORIA

 PRZYKŁADY

ZADANIA

TESTY

JAK JA TO

ROZWIĄZAŁEM?

 

MODUŁ 3

WYRAŻENIA ALGEBRAICZNE cz.1
Podstawowe informacje o wyrażeniach algebraicznych, działania na wyrażeniach algebraicznych, wzory skróconego mnożenia, wyłącznie wspólnego czynnika przed nawias, usuwanie niewymierności z mianownika.
.

 

TEORIA

 PRZYKŁADY

ZADANIA

TESTY

JAK JA TO

ROZWIĄZAŁEM?

 

MODUŁ 4

WYRAŻENIA ALGEBRAICZNE cz.2
Wykazywanie podzielności, wykazywanie spełniania przez liczbę lub wyrażenie określonych warunków, wykazywanie nierówności.

 

TEORIA

 PRZYKŁADY

ZADANIA

TESTY

JAK JA TO

ROZWIĄZAŁEM?

 

MODUŁ 5

FUNKCJE cz.1
Podstawowe wiadomości o funkcjach, własności funkcji, przekształcenia równoległe wykresu funkcji, przekształcenia wykresu funkcji w symetrii względem osi układu współrzędnych, funkcja liniowa.

 

TEORIA

 PRZYKŁADY

ZADANIA

TESTY

JAK JA TO

ROZWIĄZAŁEM?

 

MODUŁ 6

FUNKCJE cz.2
Funkcja kwadratowa, funkcja wykładnicza, funkcja f(x) = a/x.

 

TEORIA

 PRZYKŁADY

ZADANIA

TESTY

JAK JA TO

ROZWIĄZAŁEM?

 

MODUŁ 7

RÓWNANIA, NIERÓWNOŚCI, UKŁADY RÓWNAŃ cz.1
Równania pierwszego stopnia z jedną niewiadomą, nierówności pierwszego stopnia z jedną niewiadomą, układy równań pierwszego stopnia.

 

TEORIA

 PRZYKŁADY

ZADANIA

TESTY

JAK JA TO

ROZWIĄZAŁEM?

 

MODUŁ 8

RÓWNANIA, NIERÓWNOŚCI, UKŁADY RÓWNAŃ cz.2
Równania wymierne, równania kwadratowe, nierówności kwadratowe.

 

TEORIA

 PRZYKŁADY

ZADANIA

TESTY

JAK JA TO

ROZWIĄZAŁEM?

 

MODUŁ 9

CIĄGI
Ciąg arytmetyczny, ciąg geometryczny.

 

TEORIA

 PRZYKŁADY

ZADANIA

TESTY

JAK JA TO

ROZWIĄZAŁEM?

 

MODUŁ 10

TRYGONOMETRIA
Funkcje trygonometryczne i zależności między nimi.

 

TEORIA

 PRZYKŁADY

ZADANIA

TESTY

JAK JA TO

ROZWIĄZAŁEM?

 

MODUŁ 11

GEOMETRIA PŁASKA (PLANIMETRIA)
Wzory i twierdzenia dotyczące figur, cechy przystawania i podobieństwa trójkątów, funkcje trygonometryczne w obliczeniach geometrycznych, okręgi wpisane i opisane na trójkącie lub kwadracie, twierdzenia o kątach środkowych i wpisanych, dowody geometryczne.

 

TEORIA

 PRZYKŁADY

ZADANIA

TESTY

JAK JA TO

ROZWIĄZAŁEM?

 

MODUŁ 12

GEOMETRIA KARTEZJAŃSKA
Długość i środek odcinka, równanie prostej, pole trójkąta, przekształcenia w układzie współrzędnych.

 

TEORIA

 PRZYKŁADY

ZADANIA

TESTY

JAK JA TO

ROZWIĄZAŁEM?

 

MODUŁ 13

GEOMETRIA PRZESTRZENNA (STEREOMETRIA)
Graniastosłupy, ostrosłupy, bryły obrotowe.

 

TEORIA

 PRZYKŁADY

ZADANIA

TESTY

JAK JA TO

ROZWIĄZAŁEM?

 

MODUŁ 14

STATYSTYKA, KOMBINATORYKA, RACHUNEK PRAWDOPODOBIEŃSTWA

 

TEORIA

 PRZYKŁADY

ZADANIA

TESTY

JAK JA TO

ROZWIĄZAŁEM?

 

 

Wierzę, że udało Ci się dobrnąć do końca KURSU.

GRATULACJE!

Trzymam za Ciebie kciuki na maturze, choć prawdę mówiąc powinna to być  już tylko formalność 🙂
Utrzymuj w głowie zdobytą podczas kursu wiedzę rozwiązując różne zestawy maturalne – w internecie znajdziesz masę darmowych arkuszy. Im więcej ich do matury rozwiążesz tym lepiej dla Ciebie 😉
Będę bardzo wdzięczny jeśli swoimi wrażeniami, doświadczeniami lub spostrzeżeniami z KURSU podzielisz się ze mną pisząc na maila bigosmatematyczny@gmail.com
Wszystkiego dobrego!
Jarosław Bigos