Chcesz mieć lepsze efekty w nauce, pracy czy działaniu? Nagradzaj się!
Nagradzanie samego siebie jest jednym z ważniejszych sposobów na to, aby utrzymać w sobie motywację na wysokim poziomie. W jaki sposób się nagradzać, aby to działało? O tym w tym artykule.
Każdy z nas wyznacza sobie i realizuje różne cele w swoim życiu. Jedne mniej a inne bardziej pochłaniają nasz czas i energię.
Gdy masz przed sobą konkretną „misję” do zrealizowania, to często na początku jesteś nią bardzo podekscytowany. Ale, gdy już zaczniesz działać, oczywiście po pewnym czasie pojawią się jakieś przeciwności losu oraz przeszkody utrudniające Ci osiągnięcie Twojego celu. I choć trudności na Twojej drodze są czymś zupełnie naturalnym, to potrafią potężnie osłabić w Tobie chęci do dalszego działania.
Znasz to skądś? Co więc począć w takiej sytuacji?
W osiągnięciu zaplanowanego celu potrzebny jest przede wszystkim dobry plan (przeczytaj mój artykuł na ten temat). Ale równie ważną sprawą jest nieustająca motywacja w Tobie.
Jednym ze sposobów na to, aby Twój entuzjazm do działania utrzymywać na odpowiednim poziomie, jest NAGRADZANIE SIĘ! Droga do celu będzie wówczas równie przyjemna, jak samo osiągnięcie celu.
Człowiek jest tak skonstruowany, że gdy wie, iż na horyzoncie czeka nagroda za wykonaną pracę, pozostaje bardziej zmotywowany do wykonania tejże roboty. Proste!
Zobacz!
Do nagradzania jesteśmy przyzwyczajeni już od dzieciństwa. Przypomnij sobie ile to rzeczy w przeszłości robiłeś tylko dlatego, aby zostać pochwalonym, albo otrzymać od rodziców jakąś nagrodę. W szkole pewnego rodzaju nagrodą za Twoją naukę były/są dobre stopnie, za dobrą pracę otrzymujesz premie itd.
Ale kto powiedział, że mamy się oglądać na to, aby inni nas pochwalili albo nagrodzili. Przecież równie dobrze możemy to robić sami. I uwierz – jest to równie przyjemne i motywujące. Nagradzaj więc sam siebie, chwal sam siebie, naucz się doceniać siebie i być sam sobie motorem napędowym do działania. Gdy się tego nauczysz, żadne przeszkody nie będą Ci zbyt straszne, a sukcesy będą łatwiejsze do osiągnięcia.
Szczególną wartość nagrody mają, kiedy realizujesz cele długoterminowe, jak np. przygotowywanie się do matury czy do sesji na studiach, projekty w pracy itp.
Jak się nagradzać?
Stwórz dla siebie coś w rodzaju katalogu nagród.
Najpierw zastanów się jakie nagrody będą działać na Ciebie motywująco. Nie spiesz się! Obudź swoją kreatywność! Jedynie Ty wiesz, co ma dla Ciebie wartość, co Cię nakręca itd. Zastanów się więc dokładnie i wypisz na kartce jak najwięcej nagród dla siebie. Potem każdej z nich przyznaj np. odpowiednią ilość gwiazdek od 1 do 5, gdzie 1 gwiazdka to prosta, szybka nagroda za proste zadanie, zaś 5 do coś extra co otrzymasz za osiągnięcie jakiegoś długoterminowego celu. Pamiętaj aby nagrody te były realne, tak abyś rzeczywiście mógł je sobie przyznać za zrealizowanie zadania/celu!
A jak przyznawać nagrody?
Jeśli realizujesz jakieś małe zadania – przyznawaj małe nagrody na sam koniec, po zrealizowaniu całości.
Jeśli realizujesz większe projekty – podziel je na mniejsze fragmenty i nagradzaj się za zrealizowanie każdego z nich, nagrodą adekwatną do skali trudności takiego fragmentu projektu.
W podobny sposób działaj w przypadku wyzwań związanych ze zmianą własnych nawyków.
Nie wiem czy wiesz, ale żeby wyrobić w sobie nowy nawyk musisz go powtarzać nieprzerwanie przez 30 dni. Jeśli chciałbyś od razu wytrwać cały ten okres w nowym postanowieniu, musiałbyś mieć naprawdę mocną wolę. Nie oszukujmy się – mało kto ma taką. Co więc zrobić? Oczywiście podzielić te 30 dni na mniejsze kawałki wg zasady – pierwszy najkrótszy a ostatni najdłuższy, i po wytrwaniu każdego z nich przyznać sobie nagrodę. Można to zrobić np. tak:
ILE DNI UPŁYNĘŁO OD POCZĄTKU WYZWANIA | NAGRODY |
4 | Nagroda „1-gwiazdkowa” |
10 | Nagroda „2-gwiazdkowa” |
18 | Nagroda „3-gwiazdkowa” |
30 | Nagroda „4 lub 5-gwiazdkowa” |
Więcej o skutecznej zmianie nawyków mówiłem na tym filmiku.
Pamiętaj również, że od czasu do czasu warto się nagradzać, ot tak, zupełnie za nic. Dajesz wtedy sam sobie sygnał, że akceptujesz i doceniasz siebie za to jaki jesteś. To buduje poczucie własnej wartości, które przecież ma duże znaczenie w sytuacji, gdy sam siebie musisz skutecznie zmotywować.
DO DZIEŁA!
Jarosław Bigos
Podobał Ci się ten materiał?Jeśli tak, to zarejestruj się aby otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach i innych materiałach na moim blogu. Nie martw się, nie rozsyłam spamu i na pewno nikomu nie ujawnię Twojego adresu! |