Walcz z lenistwem!
Czasem zdarza się tak, że nie mamy ani chęci, ani motywacji do tego, aby zrobić cokolwiek. Odkładamy wówczas nasze obowiązki na później oraz zaniedbujemy własne sprawy, przedłużając sobie wypoczynek bez konkretnego powodu. Stan ten nazywamy lenistwem. Czy lenistwo jest szkodliwe czy może jednak trochę pożyteczne? To zależy…
Lenistwo przytrafia się każdemu – dotyczy zarówno dzieci, młodzieży oraz ludzi dorosłych. Oczywiście, jeśli dużo uczymy się albo pracujemy, to mamy prawo mieć czasem małego lenia i to jest zupełnie normalne. Problem zaczyna się wtedy, gdy stan błogiego lenistwa, trwa zbyt długo i zaczyna negatywnie wpływać na nasze codzienne życie. Koniecznie trzeba wówczas z lenistwem walczyć!
Jak to zrobić?
Troszkę szerzej na ten temat.
- Stosuj autosugestię
Staraj samego siebie ciągle przekonywać, że osiągniesz coś wtedy, kiedy będziesz więcej się uczyć, poznawać nowe rzeczy czy pracować. Myśl o tym jak bardzo, to co robisz cię rozwija i powoduje, że stajesz się wspanialszym człowiekiem. Uwierz, że każdy, nawet najmniejszy krok w przód jest bardzo ważny dla twojego rozwoju. Wyliczaj korzyści, jakie przynieść ci może zrobienie tej czy tamtej rzeczy – nie szukaj łatwych wymówek.
- Walcz z wymówkami
Za każdym razem, kiedy unikasz (z powodu lenia) wykonania jakiejś pracy, napisz swoją wymówkę na karteczce samoprzylepnej i przyklej ją w jakimś widocznym miejscu. Po kilku dniach, patrząc na te karteczki, spostrzeżesz jak wiele wymówek znajdujesz w swoim życiu ale przede wszystkim przekonasz się jak są one błahe i bez sensu.
- Stosuj technikę „jeszcze jednego razu”.
Kiedy, z powodu lenistwa, próbujesz przerwać swoją pracę, powiedz sobie: „Jeszcze tylko jeden raz” albo: „Jeszcze tylko pięć minut”. I pracuj dalej. Potem znowu sobie powiedz: „Jeszcze tylko jeden raz” a potem znowu to samo… i nawet się nie obejrzysz jak robota będzie skończona!
- Stwórz plan działania
Jeśli masz do wykonania jakąś większą pracę, zaplanuj sobie ją starannie punkt po punkcie. Bardzo ważne jest, abyś zaplanował również przerwy na odpoczynek w tym co będziesz robić.
Nie rób niczego na ostatnią chwilę lub ostatniego dnia, ale rozłóż sobie pracę na jakiś dłuższy czas. Koniecznie zapisz cały swój plan działania na kartce (bez zapisania nie ma planu). Za trzymanie się planu i wykonanie zadania w całości przygotuj dla siebie jakąś nagrodę. Nagradzanie się jest dobrą motywacją (patrz punkt 5)
- Nagradzaj się
Pamiętaj, aby jak najczęściej stosować dla siebie nagrody i pochwały nawet za najdrobniejszą pracę. Bądź zawsze zadowolony z wykonanej pracy. Za każdą wykonaną czynność możesz np. przyznawać sobie punkty lub plusy, za które później w jakiś sposób się nagrodzisz (wymyślanie nagród zostawiam tobie) – możesz ustalić katalog nagród przyznawanych za daną ilość plusów czy punktów. Brzmi trochę dziwnie, ale jest to jedna z lepszych metod na zmotywowanie samego siebie do pracy i usunięcie lenia na bok.
- Motywuj się
Kiedy zabraknie ci chęci do działania, szukaj motywacji. W sieci jest pełno wartościowych filmików czy cytatów motywacyjnych. Zrób sobie więc krótką przerwę i wykorzystaj internet do czegoś pożytecznego – znajdź coś, co podniesie cię na duchu i da ci kopa do działania.
- Nie poddawaj się w walce z leniem.
Staraj się z całych sił nie ustępować swojemu lenistwu. Bądźmy jednak szczerzy – czasem ci się nie uda z nim wygrać. Nie ma nic gorszego niż robienie sobie za to wyrzutów sumienia i karania siebie w jakikolwiek sposób. Czasem po prostu trzeba leniowi ustąpić. Ale pamiętaj, jeśli on cię raz pokona, ty pokonaj go potem przynajmniej dwa razy – niech w końcowym rozliczeniu zawsze wyjdzie na twoje!
Powodzenia!
Jarosław Bigos
Podobał Ci się ten artykuł?Jeśli tak, to zarejestruj się aby otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach i innych materiałach na moim blogu. Nie martw się, nie rozsyłam spamu i na pewno nikomu nie ujawnię Twojego adresu!
|