Ostatnia podróż do krainy matematyki rekreacyjnej (Matematyczny Fitness Umysłu cz.8)
To już ostatni odcinek Matematycznego Fitnessu Umysłu.
.
Jeśli wolisz oglądać, to zapraszam Cię do obejrzenia poniższego materiału, jeśli zaś wolisz czytać – transkrypt tego o czym mówię na filmiku znajdziesz pod filmem.
.
Jak pamiętasz cykl ten rozpoczęliśmy od przybliżenia sylwetki Martina Gardnera – dziennikarza, którego potocznie nazwać można ojcem matematyki rekreacyjnej, ze względu na propagowanie przez lata, tej nieformalnego gałęzi matematyki.
Aby spiąć ten cykl w jakąś całość, ostatni odcinek również będzie ukłonem w stronę osoby promującej matematykę rekreacyjną. Otóż trzeba wiedzieć, że w Polsce również mamy podobną postać jak Martin Gardner i również jest ona dziennikarzem. Tą osobą jest pan Marek Penszko, jak dla mnie, najbardziej znana osoba zajmująca się popularyzacją rozrywek umysłowych oraz gier i łamigłówek logicznych.
Przez wiele lat pan Marek pisał artykuły dotyczące matematyki rekreacyjnej do różnych periodyków popularnonaukowych, m.in. „Świat Nauki” czy „Wiedza i Życie”. Artykuły publikowane właśnie w tych czasopismach zebrano w książce pt. „Łamigłówki. Podróże w krainę matematyki rekreacyjnej.”
W książce tej nie ma zbyt wiele typowych zadań rekreacyjnych, do których już przyzwyczailiśmy się w Matematycznym Fitnessie Umysłu, ponieważ autor skupia się w niej bardziej na przybliżeniu czytelnikowi genezy i zasad działania popularnych gier logicznych mi.in. takich jak: szachy, sudoku, mastermind czy saper. Niemniej dla wszystkich lubiących ruszyć głową, jest to na pewno pozycja godna polecenia.
.
A oto 3 łamigłówki zaczerpnięte ze wspomnianej książki w formie nieco przeze mnie zmodyfikowanej.
.
Zadanie 1 – ZAGADKA FILATELISTYCZNA
Poczta Polska chciała wydać serię 4 znaczków przedstawiających polskich matematyków. Po drodze pojawił się jednak mały matematyczny problem, dotyczący nominałów na każdym ze znaczków. Chciano, aby przy pomocy co najwyżej 3 znaczków (mogących się oczywiście powtarzać), móc otrzymać każdą kwotę z przedziału od 1zł do 24zł.
Jakie nominały powinny pojawić się na znaczkach?
.
Zadanie 2 – PRZEJDŹ PRZEZ POKOJE
Wyznacz trasę przechodzącą przez wszystkie pomieszczenia budynku, którego plan widzisz na rysunku, tak, aby w każdym pomieszczeniu znaleźć się tylko raz. Dodatkowo punkty zaznaczone na rysunku oznaczają 5, 10 i 15 pomieszczenia w kolejności przemieszczania się.

.
Zadanie 3 – PODZIAŁ KRÓLESTWA
Pewien król postanowił podzielić swoje królestwo, mające kształt jak na obrazku, pomiędzy swoich 4 synów. Wyznaczył jednak zasady, wg których ten podział miał nastąpić:
- Wszystkie części powinny mieć ten sam kształt i tą samą wielkość
- Żadnej gminy (małej kratki) nie wolno dzielić.
Pomóż królowi dokonać takiego podziału. Obrazek przedstawiający granice królestwa możesz znaleźć pod linkiem znajdującym się w opisie tego filmiku. Pod tym samym linkiem znajdują się również odpowiedzi do dzisiejszych łamigłówek.

.
ODPOWIEDZI DO ZAGADEK:
Odpowiedź do problemu nr 1 – ZAGADKA FILATELISTYCZNA
Na znaczkach powinny być nominały 1zł, 4zł, 7zł i 8zł.
Za pomocą takich znaczków utworzymy każdą z kwot od 1zł do 24zł.
.
Odpowiedź do problemu nr 2 – PRZEJDŹ PRZEZ POKOJE
Na poniższym obrazku numerami oznaczono kolejność przejścia przez pokoje

.
Odpowiedź do problemu nr 3 – PODZIAŁ KRÓLESTWA
Poniżej grafika z propozycją podziału królestwa.
I to by było na tyle.
Mam nadzieje, że cykl Matematyczny Fitness Umysłu podobał Ci się i choć trochę przekonał Cię do tego, że matematyka też potrafi mieć swoje jasne, ciekawe oblicza. Mam również nadzieję, że Twój fitness umysłu nie zakończy się wraz z tym cyklem, i że sam zaczniesz szukać zadań i rozrywek, które regularnie będą pobudzać do działania twój najważniejszy organ, czyli mózg.
Każdego dnia pamiętajmy o tym, że różnego rodzaju łamigłówki są tak samo pożyteczne dla naszego umysłu, jak trening fizyczny dla naszego ciała.
Do zobaczenia już niedługo w kolejnym, nowym cyklu opowieści o matematyce.
.
UWAGA!
Jeśli tu jesteś to znaczy, że ta tematyka Cię w jakiś sposób wciągnęła. Mam więc dla Ciebie coś jeszcze…
.
Jakiś czas temu stworzyłem e-book pt. GRY MATEMATYCZNE, który zawiera staranne opracowanie 20 atrakcyjnych gier logiczno-strategicznych, które dziś są mało znane lub już niemal zupełnie zapomniane. W niemal wszystkie, z opisanych tu gier, zagrać można na zwykłej kartce papieru, używając pisaka, pionków monet czy kamieni. Wszędzie tam, gdzie jest to niezbędne, do gier dołączone są propozycje plansz.
Pobierz bezpłatny fragment, zobacz jak to wygląda od środka i zagraj w niektóre z tych gier choćby i dziś!
Nie ma wątpliwości, że GRY MATEMATYCZNE dostarczą Ci dużo dobrej zabawy, pozytywnych emocji i niezapomnianych chwil z rodziną czy znajomymi, a być może wciągną Cię bez reszty…
